Raw food - plusy a mínusy

Počiatky histórie „raw food“, teda konzumácie surovej stravy spadajú do konca 19. storočia, kedy švajčiarsky lekár M. Bircher-Benner [1897] v rámci šírenia osvety o nových formách zdravej životosprávy začal propagovať surovú rastlinnú stravu [zeleninu a ovocie] ako diétny liečebný prostriedok na podporu uzdravenia pri rôznych ochoreniach.

Čítať ďalej: Raw food - plusy a mínusy

Vegetariánstvo - pozitíva a riziká

Podľa rozličných zdrojov popularita alternatívneho stravovania celosvetovo rastie. Medzi jeho najznámejšie formy patrí vegetariánstvo, vegánstvo, delená strava, výživa podľa krvných skupín alebo makrobiotická výživa. Aj výlučnú konzumáciu biopotravín môžeme podľa vyššie uvedeného pravidla istým spôsobom zaradiť medzi alternatívne formy výživy.

Čítať ďalej: Vegetariánstvo - pozitíva a riziká

Jarná detoxikácia

Hneď v úvode musím zdôrazniť, že s termínom „jarná detoxikácia“ sa v odbornej a vedeckej literatúre nestretnete, je to téma z internetu a dámskych magazínov. Slúži pravdepodobne iba ako marketingový magnet na pritiahnutie pozornosti čitateľov a zákazníkov. Služby spojené s „detoxikáciou“ a jarným detoxom ponúkajú väčšinou nemedicínske zariadenia. Mnohí ľudia však takejto reklame ľahko uveria a podstupujú rozličné „očistné“ kúry, často za nemalé peniaze. Populárne sú na jar.

Čítať ďalej: Jarná detoxikácia

Delená strava

Delená strava je veľmi obľúbená diéta najmä u ľudí, ktorí chcú znížiť svoju nadváhu. „Otcom“ teórie delenej stravy bol americký lekár Howard Hay (1866 – 1940). Základnou filozofiou tejto diéty je fakt, že bielkoviny a sacharidy sa nemajú v tráviacom trakte tráviť a vstrebávať súčasne. Logicky potom hlása oddelenie „bielkovinových“ a „sacharidových“ potravín.

Čítať ďalej: Delená strava

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z našich kníh zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@onlife.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Objednajte si novinky

Objednajte si novinky, zdieľajte a bezplatne získate upozornenie na nové články a e-booky.

Nájdete nás

Račianska 69/B, 831 02 Bratislava

bytový dom Manhattan, 4. poschodie

poradňa: 0903 437 888

poradňa: poradna@onlife.sk

texty a objednávky kníh: 0908 069 388

texty a objednávky kníh: info@onlife.sk