Tieto webové stránky sú pozvánkou pre všetkých ľudí, ktorí sa práve rozhodujú pre pozitívnu zmenu svojho života. Slovo „vademecum“ pochádza z latinčiny a znamená „poď so mnou“. „Vyber sa so mnou na cestu“, v tomto prípade na cestu k zdraviu a aktívnemu životnému štýlu. Lebo toto je cesta, a to cesta na celý život.

Vstup do sekcie, ktorá je určená
výhradne odbornej verejnosti.

Ste lekár alebo farmaceut?

Poďte s nami

Základná otázka znie: Čo je zdravá výživa? Tieto rady v kocke by vám mal povedať váš lekár, keby ste mali dosť času hovoriť spolu o tom, ako máte zdravšie žiť.

Čítajte ďalej...

Zdravo chudnúť

Boli by sme radi, keby každý človek pochopil, že nie je jedno, čo si po celý život kladie do úst. Že by mal vedieť, čo je dobré jesť a čomu na tanieri sa má vyhnúť.

Čítajte ďalej...

Najdrahšie je byť chorý

Človek môže byť produktívny len vtedy, keď je zdravý. Nebagatelizujte riziko, starajte sa o seba. Pretože nie zdravá strava je drahá, ani aktívny životný štýl nie je drahý. Najdrahšie je byť chorý.

Čítajte ďalej...

Poradňa

Ľudia sa často vyhovárajú na genetiku. Áno, vplyv genetiky je silný. Ale mnohé veci sa prejavia až v kombinácii nepriaznivej genetiky a nezdravého životného štýlu.

Čítajte ďalej...

 • Kto sme
 • Čo robíme
 • Ciele
 • Desať zásad
 • Poradňa
 • Edukačné brožúry a materiály

Kto sme

Informácie o tom, ako sa zdravo stravovať, sa na nás hrnú zo všetkých strán. Pre laika nie je jednoduché sa v nich orientovať, najmä keď si rôzne zdroje občas aj odporujú. Tieto webové stránky prinášajú overené fakty a odstraňujú dezinformácie, mýty a povery, ktoré súvisia s vplyvom toho, čo jeme, na naše zdravie. Odpovedajú na základnú otázku: akým spôsobom nám môže taký jednoduchý krok, akým je správna úprava stravy, pomôcť zvýšiť kvalitu nášho života a zdravia. S webom spolupracujú odborníci z oblasti medicíny, farmácie a psychológie, ktorí predkladajú čitateľom najnovšie výsledky medicínskeho výskumu o vplyve výživy, fyzickej aktivity a psychiky na prevenciu a liečbu najčastejších diagnóz. Ten, kto chce prestať škodiť sám sebe, tu okrem teórie získa aj praktické rady: ako zostaviť zdravý jedálniček pre celú rodinu, ako nakupovať potraviny a ktorým dávať prednosť, naučí sa čítať nutričné informácie na obaloch potravín a pripraviť stravu tak, aby podporovala zdravie.

Čo robíme

 • Zodpovedný web s informáciami založenými na dôveryhodných faktoch a vedeckých dôkazoch
 • Knihy zamerané na podporu zdravia a prevenciu civilizačných chorôb
 • Prednášky a semináre pre verejnosť i odborníkov
 • Prieskumy zamerané na to, čo ľudia vedia o vplyve životného štýlu na ich zdravie a choroby
 • Najväčší dôraz kladieme na šírenie informácií o vplyve výživy, pohybu, hmotnosti a návykov na najčastejšie civilizačné ochorenia, akými sú obezita a rakovina

Ciele

 • Učiť ľudí o význame zdravej životosprávy pri podpore zdravia a prevencie závažných civilizačných chorôb
 • Učiť ľudí o negatívnom vplyve obezity ako rizika a príčiny rakoviny a ďalších chorôb
 • Učiť ľudí rozpoznať rizikové a preventívne faktory rakoviny
 • Pomáhať ľuďom voliť rozumné riešenia na zníženie rizika rakoviny
 • Nabádať ľudí na osobne zodpovedné správanie sa vo vzťahu k ochrane vlastného zdravia i zdravia svojich blížnych

Desať zásad

Desať jednoduchých zásad, ktoré platia univerzálne ako prevencia i liečba najčastejších civilizačných chorôb (podľa WCRF/AICR 2007-2014):

 1. Buďte čo najštíhlejší, avšak nie podvyživení
 2. Buďte fyzicky aktívni, denne aspoň 30 minút
 3. Obmedzte spotrebu energeticky bohatých potravín a sladkých nápojov
 4. Jedzte pestrú stravu zo zeleniny, ovocia, celozrnných obilnín a strukovín
 5. Znížte konzumáciu červeného mäsa na maximálne 500 g týždenne a úplne vylúčte konzumáciu údenín
 6. Nepite alkohol, alkohol je karcinogén. Ak vám robí problém ho úplne vynechať, aspoň limitujte jeho spotrebu
 7. Obmedzte spotrebu soli a slaných potravín
 8. Nepoužívajte doplnky stravy na prevenciu rakoviny
 9. Matky, dojčite svoje deti najmenej šesť mesiacov
 10. Nefajčite.

Poradňa

Doktor Minárik sa ako gastroenterológ a obezitológ stretáva v ambulancii s pacientmi, ktorí doplatili stratou zdravia na to, že stravovacie a pohybové návyky nekládli medzi svoje priority. Preto vyzýva: „Nečakajte na bolesť ani na choroby! Začnite so zdravou životosprávou ešte dnes! Nezáleží na tom, či ste mladí, alebo patríte medzi seniorov. Doprajte si zdravie na tanieri a dobehnite si pre lepšiu fyzickú i duševnú kondíciu! Chcem vás presvedčiť, že dbať o svoje zdravie treba stále, 365 dní v roku. Ak sa vyberiete spolu s nami na cestu za zdravím, uvidíte, že zdravá životospráva ani nebolí, ani neznamená asketizmus a odriekanie. Vítaní sú všetci, ktorým nie je ľahostajné ich zdravie, ani zdravie ich blízkych. Ak plánujete žiť dlhšie a zdravšie, budeme radi vašimi spoločníkmi počas celého roka.“

ONLIFE | Obesity – Nutrition – Lifestyle, Poradňa pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl
Adresa poradne: Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Doc. MUDr. Peter Minárik, PhD. MSc.,  Tel: 0903 437 888, mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

Domov

Ciele

 • Učiť ľudí o význame zdravej životosprávy pri podpore zdravia a prevencie závažných civilizačných chorôb
 • Učiť ľudí o negatívnom vplyve obezity ako rizika a príčiny rakoviny a ďalších chorôb
 • Učiť ľudí rozpoznať rizikové a preventívne faktory rakoviny
 • Pomáhať ľuďom voliť rozumné riešenia na zníženie rizika rakoviny
 • Nabádať ľudí na osobne zodpovedné správanie sa vo vzťahu k ochrane vlastného zdravia i zdravia svojich blížnych

Univerzálnosť zdravej výživy je fascinujúca.
Pre istotu ešte raz zopakujem: zdravá výživa je onkoprotektívna a tie isté výživové rady nás chránia aj pred srdcovými chorobami, obezitou a diabetom.
Nemusíte teda voliť rôzne stratégie, ak sa chcete chrániť pred niektorou z týchto chorôb.
Dobrá správa znie, že stačí dodržiavať univerzálne „desatoro“. Peter MINÁRIK

Má niekto patent na pravdu o výžive? Ťažko povedať. Čo však vieme celkom iste, je to, že existuje niečo, čomu sa hovorí vedecký dôkaz. A takéto dôkazy (hovorí sa im evidence-based) o potravinách a ich vplyve na ľudské zdravie tu máme.

V knihách, médiách a na internete koluje o vplyve výživy na zdravie mnoho mýtov. Ten, kto nemá prístup k serióznym zdrojom, môže byť zmätený. Zoznámte sa s častými mýtmi, aby ste si z nevedomosti zbytočne nepoškodili zdravie.

Každý tretí človek s rakovinou mohol byť zdravý, keby sa inak stravoval a zdravšie žil. Predstavte si zástup 100-tisíc ľudí chorých na rakovinu. A tretina z nich, teda 30-tisíc ľudí, nemusela vôbec ochorieť. To je obrovské množstvo!

Každá pohybová aktivita je dobrá. Niekedy stačí chodiť peši do práce. Keď človek čo i len trošku zlepší svoju kondíciu, hneď sa to odrazí na jeho metabolickom a imunologickom pozadí. Každá, aj tá najmenšia pozitívna zmena sa ráta.

Keď siahame po výživových doplnkoch, mali by sme vidieť, aké sú drahé a koľko jabĺk a koľko brokolice by sme mali za tú istú sumu. A že človek nedokáže vyrobiť prípravok, ktorý by bol harmonický a dokonalý, ako je ten z prírody.

Lekár musí dbať o to, aby pacient pochopil súvislosť životného štýlu a choroby. Aby si nemyslel, že je to vec genetiky, či dokonca osudu. Mal by pacienta zaangažovať do identifikácie chýb, ktoré robí, motivovať ho k zmenám a k tomu, aby vydržal.

 • Doc. MUDr. Peter MINÁRIK, PhD., MSc., gastroenterológ, obezitológ, verejný zdravotník (OÚSA, SAV, VŠZaSP - Bratislava, SPU - Nitra)

  Doc. MUDr. Peter MINÁRIK, PhD., MSc., gastroenterológ, obezitológ, verejný zdravotník (OÚSA, SAV, VŠZaSP - Bratislava, SPU - Nitra)

  Chcel by som zdôrazniť dve veci. Po prvé, že je veľmi dôležité budovať už od detstva vedomie, že človek je sám zodpovedný za svoje zdravie. A po druhé, že základom sú správne informácie.
 • Doc. PharmDr. Daniela MINÁRIKOVÁ, PhD., MSc., farmaceut, verejný zdravotník (Farmaceutická fakulta UK, Bratislava)

  Doc. PharmDr. Daniela MINÁRIKOVÁ, PhD., MSc., farmaceut, verejný zdravotník (Farmaceutická fakulta UK, Bratislava)

  Ako farmaceutka vám chcem pomôcť zorientovať sa v informáciách o výživových doplnkoch a ich význame pri prevencii a liečbe ochorení. Aby ste mali prehľad, ktoré doplnky a v akých situáciách pre vás môžu byť užitočné a čo od nich môžete očakávať.
 • MSc. Petronela PAULOVÁ, výskumný pracovník v oblasti výživy a nutričný terapeut (absolv. Lekárskej fakulty - Brno, Copenhagen, interný doktorand Slovenskej akadémie vied)

  MSc. Petronela PAULOVÁ, výskumný pracovník v oblasti výživy a nutričný terapeut (absolv. Lekárskej fakulty - Brno, Copenhagen, interný doktorand Slovenskej akadémie vied)

  Ľudia si často neuvedomujú význam a vplyv stravovania na ich zdravie a život. Rada by som im pomohla, aby našli správnu cestu. Odborne ma zaujíma predovšetkým výživa onkologických pacientov.
 • 1
 • 2
 • 3

Edukačné brožúry a materiály

Nájdete nás

Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Areál Slovenskej akadémie vied

Poradňa: 0903 437 888

Poradňa: peterminarik57@gmail.com