Minibager či bager? Ktorý je vhodnejší na výkop pre septik?

Na trhu nájdete množstvo druhov bagrov (rýpadiel), nie všetky stavebné stroje sú však vhodné pre každý typ prác. Prečítajte si, na aké činnosti okrem výkopu pre septik je lepšou voľbou minibager, na aké bager a aké sú ich výhody a nevýhody.

Minibager či bager? Ktorý je vhodnejší na výkop pre septik?
(zdroj: unsplash.com)

Minibager alebo bager?

Minibager (nazývaný aj minirýpadlo) sa od klasického bagra (nazývaného aj rýpadlo) líši na prvý pohľad iba vo veľkosti. Kvôli jeho menej robustnej konštrukcii a menej výkonnej hydraulike s ním nevykonáte za rovnaký čas také množstvo práce ako s klasickým bagrom. To však môže byť aj výhoda. Menšia lyžica sa hodí na úzke výkopy napr. pre inžinierske siete, ale aj pre základy malých budov (garáž, dielňa). Postačí aj na výkop pre septik či menší bazén.

Náklady na údržbu a prevádzku minibagra sú totiž omnoho nižšie. Servisné úkony i náhradné diely sú lacnejšie, objem prevádzkových kvapalín (motorový či hydraulický olej) je menší. Nižšia je tiež spotreba paliva, emisie a hlučnosť, čo ocenia susedia v zastavaných oblastiach.

Najväčšou výhodou minibagra sú však práve kompaktné rozmery. Na mieste sa vďaka pásom otočí aj klasický bager. Minibager sa však pohybuje na zastavanom pozemku obratnejšie a nemusíte sa s ním báť, že by ste poškodili okolité stavby. Vďaka malým pásom a nízkej hmotnosti je k povrchu šetrnejší. Tie najmenšie modely dokonca prejdú cez štandardné 80 cm dvere. Môžete s nimi teda pracovať aj v interiéroch bez toho, aby ste vybúravali väčší otvor.

Bagre aj ako kolesové stavebné stroje

Tak ako iné stavebné stroje, aj rýpadlá (bagre) nájdete v pásovej i kolesovej verzii. V prípade minibagrov však ide skôr o raritu.

Výhodou kolesového podvozka je lacnejšia údržba, keďže je konštrukčne jednoduchší. Kolesá nepoškodzujú povrch, po ktorom sa pohybujú do takej miery ako pásy. Zároveň sú však menej odolné – poškodenie samotných pásov nie je až také časté, no na kolese môžete dostať defekt v podstate kedykoľvek.

Pásový bager sa pohybuje veľmi pomaly, rýchlosťou max. pár km/h. Najrýchlejšie kolesové dosiahnu pokojne aj 40 km/h, môžu sa teda rýchlo presúvať medzi staveniskami. Vďaka tomu a vďaka už spomínanej šetrnosti k povrchu sú častejšie nasadzované v zastavaných oblastiach s cestami a chodníkmi.

Nekupujte minibager, lepším riešením je požičovňa stavebných strojov

Investícia do minibagra či bagra sa môže vyšplhať rádovo do desiatok až stoviek tisíc eur (v prípade najväčších modelov). Takáto suma je vysoká aj pre mnoho malých firiem, nieto ešte pre súkromné osoby. Lepším riešením je preto v mnohých prípadoch požičovňa stavebných strojov.

Okrem samotných strojov vám poskytne aj príslušenstvo, vďaka ktorému premeníte minibager alebo bager na univerzálneho pomocníka. S rôznymi druhmi lopát budete môcť presúvať sypké materiály a zarovnávať terén. S hydraulickým kladivom a nožnicami prejdete stenami starých budov určených na zbúranie ako nôž maslom. Ďalšie využitie pre minibager nájdete vďaka príslušenstvu ako drapáky, skalné alebo asfaltové frézy, zhutňovače či zemné vrtáky.

Komerčný článok