Podvýživa u onkologických pacientov je jednou z najčastejšie riešených komplikácií, ktoré môžu mať negatívny vplyv na celkový zdravotný stav pacienta a zároveň negatívnu odpoveď na onkologickú liečbu. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby sa rozvinutiu podvýživy včas predišlo.

Jednou z najpoužívanejších a najjednoduchších metód je nutričná podpora vo forme sippingu (z angličtiny sip­ usrkávať) určený pre pomalé popíjanie. Sipping tvorí kompletnú zmes všetkých nevyhnutných živín ako proteínov, tukov, sacharidov, minerálnych látok, vitamínov a stopových prvkov. Prípravky sú vhodné pre pacientov, ktorí nie sú schopní dodržiavať bežný príjem stravy a udržať si tak optimálnu telesnú hmotnosť.

Medzi hlavné výhody patrí rýchla dostupnosť prípravkov, vysoká koncentrácia proteínov a energie v malom množstve, dobrá vstrebateľnosť a znížená záťaž pre tráviaci trakt. (1) Väčšinou sú dostupné v tekutej forme a sú určené k popíjaniu. Výrobky sú prevažne v sladkých príchutiach, ale existujú aj jogurtové či neutrálne formy, ktoré je možno pridať do pokrmov a navýšiť tak ich nutričnú hodnotu.

Pacienti by mali brať tento prípravok skôr ako liek a nie ako potravinu. Najlepšie je tolerovaný v chladenej forme. Nutnosť postupného popíjania je odôvodnená skutočnosťou, že prípravok je tvorený živinami v ich základnej forme, preto pri ich postupnom príjme dôjde k ich lepšiemu vstrebaniu. Z dôvodu sýtiaceho účinku by sa mali podávať medzi jedlami alebo po jedle. Je dôležité, aby boli pacienti upozornení na správne užívanie sippingu.

Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že mnoho pacientov netuší, ako malú flaštičku, ktorú dostanú k obedu alebo raňajkám, použiť. Niektorí majú sippingy ukryté v zásuvkách na nemocničných izbách, s tým, že nevedia presne kedy a akým spôsobom ich užiť. Kuriozitou bola odpoveď pacienta, ktorý sa vyjadril, že nápoje si berie domov pre svoje deti ako suvenír.

Mnohí majú s prípravkami negatívnu skúsenosť, keďže má väčšina príliš sladkú chuť. Postačí, ak pacientovi po prvom užití sippingu príde nevoľno a následne ho už bude stále odmietať. Z tohto dôvodu nie je vhodné zaraďovať sipping do jedálnička v čase chemoterapie a pár dní po nej. V tomto období vznikajú najčastejšie averzie voči rôznym jedlám a sipping nie je výnimkou. Pri tom veľakrát stačí, aby sa vybrala iná príchuť, ktorých je pomerne veľké množstvo.

Bohužiaľ pacienti mnohokrát nie sú informovaní ani o užívaní sippingu, a nie to ešte o možnostiach vymenenia za chutnejšiu variantu. Je škoda, že pacienti mnohokrát nemajú možnosť využiť túto najjednoduchšiu formu nutričnej podpory, lebo nemajú dostatočné informácie. Pokiaľ im sipping nevyhovuje alebo ho opakovane odmietajú, v mnohých prípadoch sa pri postupujúcej podvýžive volí nutričná podpora vo forme sondy, ktorou sa pacientom výživa podáva. Pričom by sa pri správnom oboznámení a pri ochote pacienta mohlo týmto nepríjemným zákrokom predísť.Napríklad formou sippingu.

Preto je aj na sestrách a nutričných terapeutoch, aby dohliadali na správne užívanie sippingu. Sipping môže obsahovať vlákninu alebo môže byť obohatený o zvýšené množstvo proteínov, či o ω­3 mastné kyseliny. U hospitalizovaných pacientov znižujú výskyt malnutrície, urýchľujú uzdravenie, skracujú obdobie hospitalizácie a znižujú celkové komplikácie.(3) Medzi sippingy patria aj preparáty určené špeciálne pre onkologických pacientov. Medzi ne patrí napríklad prípravok Nutridrink Forticare, ktorý je vhodný ako nutričná podpora pri onkologickej liečbe. Obsahuje ω­3 mastné kyseliny, má vysoký obsah energie a proteínov v malom objeme, a má príchute priamo zvolené onkologickými pacientami. (4) Sipping si môžete kúpiť aj priamo v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Doporučujeme ale, aby ste užívanie konzultovali s ošetrujúcim lekárom, farmaceutom, alebo s odborníkom na výživu. Prípravky nie sú určené výlučne pre onkologických pacientov. Môžu sa užívať aj pri podvýžive rôzneho charakteru, pri neschopnosti príjmať tuhú stravu ústami, pri poraneniach ústnej dutiny alebo pri potrebe zvýšenia príjmu energie, či niektorých živín.

© Petronela Paulová

Zdroje:

1­ Miroslav Tomíška ­ ,,Výživa onkologicky nemocného”

2­ Milan Dastych ­ ,,Enterální výživa v klinické praxi”

3­ www.nutridrink.cz/forticare

Knihy o zdraví a diétach z Vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.

 

             

 

            

           

 

Knihy o diétnom stravovaní z vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. si môžete s odkazom na túto web stránku (www.onlife.sk) kúpiť priamo v predajni Raabe s 20 % zľavou

Adresa vydavateľstva Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.Heydukova 14, Bratislava , 5. poschodie (recepčná na prízemí vás pustí do predajne na 5. poschodí).

Cena za ktorúkoľvek vyššie uvedenú knihu, pokiaľ si ju kúpite priamo vo vydavateľstve Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. a uvediete heslo "minárik" (osobným odberom alebo e-mailovou objednávkou), je teda 16 EUR.

  • aj napriek tomu, že na web stránke vydavateľstva Raabe je ponuková cena 20 EUR. 
  • pokiaľ poviete, že si uvedenú(é) knihu(y) idete kúpiť cez tento propagačný odkaz na www.onlife.sk (alebo uvediete heslo „minárik“), zaplatíte za každú z týchto kníh 16 EUR.
  • pre porovnanie: maloobchodná cena v kníhkupectvách je obvykle 20 EUR. 
  • pokiaľ pošlete vydavateľstvu objednávku konkrétnej knihy na adresu: abo@raabe.sk - vydavateľstvo Vám pošle objednanú knihu domov kuriérom

 

 

Knihy z vydavateľstva Klub50

 

Knihy pre vaše zdravie a pohodu

Ak vás niektorá z kníh z vydavateľstva KLUB 50 zaujala, volajte na č. 0908 069 388 / píšte na info@klub50.sk, pošleme vám ju na dobierku. Poštovné neplatíte.

Edukačné brožúry a materiály

Nájdete nás

Biomedicínske centrum SAV, Pavilón lekárskych vied, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava

Areál Slovenskej akadémie vied

Poradňa: 0903 437 888

Poradňa: peterminarik57@gmail.com