Ako si vybrať pneumatiky na motorku? Vyvarujte sa základných chýb!

Jazdíte v meste, mimo mesta alebo na okruhu? Od výberu pneumatík sa odvíja nielen kvalita jazdy, ale aj vaša bezpečnosť. Poradíme vám, aké pneumatiky si na motorku vybrať z hľadiska typu motorky, terénu či vášho jazdného štýlu.

Ako si vybrať pneumatiky na motorku? Vyvarujte sa základných chýb!
(zdroj: komerčný článok)

Pri výbere pneumatík na motorku platí to isté, čo pri automobiloch

Každý skúsený vodič vie, že pri nákupe nových pneumatík nie je limitovaný len ich cenou, ale aj technickými parametrami. Riskovať sa neoplatí, aj keď vás za celý život ani raz nezastavili policajti. To, čo je zapísané v technickom preukaze vozidla, by sa malo dodržiavať v prípade áut aj v prípade motoriek (správne rozmery pneumatík, rýchlostný a záťažový index). V prvom rade svojej motorke vyjdite v ústrety tak, že si vyberiete pneumatiky podľa jej technických možností. Ani nám by sa nepáčilo, keby nám v staršom veku vložili do úst zubnú náhradu s nádhernými veľkými bielymi zubami, s ktorými by sme ale nevedeli jesť ani rozprávať. Pri výbere pneumatík sledujte nezávislé testy pneumatík, kde sa veľa dozviete o ich jazdných vlastnostiach, hlučnosti, vplyve na spotrebu paliva, reakciách na suchej či mokrej vozovke, v zákrutách alebo pri rýchlom zabrzdení. Jednotlivé typy pneumatík na ten istý typ motorky sa od seba líšia aj na základe vášho jazdného štýlu – či radi dupnete na plyn alebo to máte radi ležérnejšie.

Rôzne motorky, rôzne druhy pneumatík

Keď si vyberáte pneumatiky na motorku, je dobré zájsť do sekcie pre váš typ motorky. Máme tu bohatú ponuku terénnych crossových pneumatík, ktoré sú stavané pre drsnejšie podmienky. Ich dezén si poradí s blatom, pieskom i kameňmi, no iba ak sú špeciálne upravené, si s nimi môžete vyjsť aj na bežné cesty. Pokiaľ ste na svojej motorke každú chvíľu v inej časti Slovenska či sveta, určite je dobrá voľba pozerať sa po cestných/turistických/cestovných enduro pneumatikách na motorku, ktoré dobre priľnú k asfaltu a nezľaknú sa vody ani prípadného blata.

Mestské pneumatiky na skútre sú menšie, ale zato šikovné! Len si predstavte, čo všetko musia v meste zvládnuť, po akých cestách prechádzajú, koľkokrát musíte naštartovať a potom zasa zaparkovať. Sú vytvorené tak, aby si poradili s rôznymi povrchmi, no predovšetkým s miernou mestskou jazdou. Športové či závodné pneumatiky sú pre vás vhodné v prípade, že si to na motorke bez rýchlej jazdy neviete predstaviť, prípadne sa venujete motoristickému športu na profesionálnej úrovni. Takéto pneumatiky zvládnu rýchlosť, prehrievanie a aj mokrý terén. Neviete sa rozhodnúť medzi športovými a turistickými pneumatikami? Existuje zlatá stredná cesta, a to zmiešaný typ pneumatík.

Pneumatiky na motorku si ďalej môžete vybrať dušové alebo bezdušové. Tie bezdušové sú vhodné do náročných terénov, kde by ste ľahko mohli dostať defekt. Odolné materiály vám garantujú, že spoľahlivo prídete do cieľa. Aj pri poškodení má pneumatika bez duše dojazd ešte približne 20 km. Pri výbere pneumatík na motorku platí to isté, čo v prípade áut, a teda že vyberáme jeden typ pneumatík na predné i zadné kolesá. Ak máte napriek všetkému problém si správne vybrať, overený predajca motoristického sortimentu vám bude vedieť poradiť.

Komerčný článok