Kam so starými pneumatikami?

Určite ste už párkrát za život riešili otázku, čo robiť s opotrebovanými pneumatikami. Niekto sa vynájde a využije ich na tvorbu detských preliezačiek alebo vyvýšených záhonov, inému sa odpad v záhrade nepáči a hľadá pre svoje pneumatiky lepšie „pohrebisko“.

Kam so starými pneumatikami?
(zdroj: komerčný článok)

Pneumatiky sa tiež dajú recyklovať

Možno vás táto informácia zaskočí, ale pneumatiky skutočne nemusia skončiť na skládke. Šikovné spoločnosti dokážu opotrebované pneumatiky využiť pri výrobe podrážok na obuv alebo napríklad pri budovaní ciest, kde sa kaučuk stane jedinečnou spevňovacou hmotou cesty. Aby si však vaše staré pneumatiky našli cestu do správnych rúk, musia byť odovzdané na vhodné zberné miesto. Určite opotrebované letné či zimné pneumatiky neodnesieme niekam do lesa. Už od roku 2016 platí na Slovensku zákon, ktorý hovorí, že každý pneuservis je povinný prevziať od nás ojazdené pneumatiky. Pneuservisy sú tiež poverené likvidáciou pneumatík. Ak sa vo vašom okolí nenachádza nijaký pneuservis, môžete zájsť aj do autoservisu či hocijakej predajne pneumatík alebo automobilov. Pýtate sa, koľko vás to bude stáť? Celkom nič! Ak teda roky skladujete opotrebované pneumatiky v garáži, pretože neviete, čo s nimi, konečne sa zbavíte neporiadku.

Radšej nové ako použité pneumatiky…

Chystáte sa prezuť do zimných gúm, ale zisťujete, že prišiel čas vymeniť ich? Nie vždy sa nájdu financie na nákup celkom nových pneumatík, preto môžete spraviť dve veci – alebo spravíte kompromis a začnete si miesto zimných a letných pneumatík kupovať iba celoročné gumy, alebo, ak ste odvážni, sa odhodláte na nákup pneumatík z druhej ruky. Tu sa však žiada výnimočná obozretnosť! Na nákup jazdených pneumatík si vezmite so sebou odborníka. Iba ten ich budete vedieť dôkladne preskúmať. Vyhnite sa preto nákupu použitých gúm cez internet, práve to je cesta pre špekulantov, ktorí chcú zbohatnúť na nevedomosti ostatných šoférov. Keďže ide o vašu bezpečnosť na cestách, nie vždy by sme sa mali pozerať iba na cenu pneumatík. Ak jazdíte rozumne, jedna súprava pneumatík vám skutočne môže vydržať aj sedem či osem rokov. Keď si to prepočítate na počet šťastných kilometrov, ktoré máte za sebou, nikdy nebudete mať dôvod na hundranie. Overení predajcovia pneumatík zaiste nájdu riešenie, ktoré bude vyhovovať vášmu autu aj vašej finančnej situácii.

Komerčný článok