Máte radi med? Takto môže obohatiť váš jedálniček!

Tekuté zlato, elixír života alebo prírodné antibiotikum. Aj tak sa tituluje produkt včiel, ktorý určite každý z nás aspoň raz v živote ochutnal. Okrem toho, že je to jedno z najzdravších sladidiel, má aj mnohé iné blahodarné účinky. Pozrite sa s nami, aké.

Máte radi med Takto môže obohatiť váš jedálniček!
(zdroj: unsplash.com)

Skúšali ste už med s aróniou?

Zo sacharidov sa stal strašiak. Pri sladenom mede však výčitky mať nemusíte – má nízky glykemický index a v kombinácii s inými superpotravinami z neho môže byť aj vitamínová bomba. Takouto superpotravinou je napríklad arónia. V spojení s medom posilní vašu imunitu, pôsobí ako antioxidant a má aj protizápalové účinky. Med s aróniou je veľmi dobrý predovšetkým pre ženy, pretože obsahuje veľa železa. Deťom zasa môže spestriť vďaka svojej farebnosti raňajky.

Samoliečba

V chrípkovej sezóne je med priam zázračným liekom. Obzvlášť pri deťoch, ktoré väčšinou odmietajú užiť akýkoľvek liek s nepríjemnou chuťou. Lyžička medu bude deťom nielen chutiť, ale upokojí aj ich podráždené hrdlo a zlepší chuť čaju proti prechladnutiu, ktorý možno odmietajú vypiť. Vo vašom prípade si pri prechladnutí do medu môžete pridať cesnak, aj to je vynikajúce spojenie pôsobiace protizápalovo a antibioticky.

Pozor, aký med kupujete

Nemôžete v noci dobre spať? Teplé mlieko, med a škorica sú overeným prostriedkom na nespavosť už niekoľko generácií. Zázračná lyžica medu vám môže pomôcť dokonca aj s chudnutím – rozpustite ju vo vode a popíjajte ju pokojne aj počas cvičenia. Dávajte si však pozor na to, odkiaľ med máte. Najlepšie je kupovať med priamo od overeného včelára, pretože máte istotu, že bude bez cukrového sirupu a zdravý. Chemicky upravené medy v hypermarketoch nie sú vždy dobrou voľbou – pozorne si preštudujte etikety na nich a vyhnite sa bublinkám, rozdeleniu medu na hornú tekutú a dolnú skryštalizovanú časť či kúskom včiel, krídel alebo vosku v mede. Med nikdy nerozpúšťajte, zbytočne poškodíte to, čo je v ňom najcennejšie.