Ako funguje pravidelné investovanie?

Pri slove investovanie si iste mnohí spomenieme na nejeden povestný film, ktorý v nás vzbudil pocit, že investovať znamená číhať na dokonalú trhovú príležitosť, ktorá nám zarobí poriadny balík peňazí. Nie je to však pravda. Omnoho zmysluplnejšie než dokonalé načasovanie je totiž pravidelné investovanie. Ako funguje a prečo sa investovať pravidelne naozaj oplatí?

Ako funguje pravidelné investovanie?
(zdroj: unsplash.com)

Niekoľko legendárnych filmov nás prinútilo uveriť myšlienke, že investovať sa oplatí len ak máme dostatočne veľkú zásobu peňazí, ktorú môžeme v prípade neopakovateľnej príležitosti na trhu okamžite investovať. Ide však o mýtus, ktorému netreba veriť. Jedným z pravidiel, ktoré ho vyvracajú, je aj pravidelné investovanie. Počuli ste už o ňom?

Výhody pravidelného investovania

Ak patríte k skupine pasívnych investorov, ktorých prioritou je vedieť, že robia niečo užitočné s cieľom zhodnotiť svoje financie, potom vám pravidelné investovanie bude dokonale vyhovovať. Tento typ investovania totiž nepozerá na aktuálne ceny akcií a investuje do nich bez ohľadu na ich aktuálnu hodnotu. Ako investor tak svoje akcie nakupujete vždy za inú cenu – niekedy vyššiu, inokedy zas za omnoho nižšiu. Pravidelná investícia vás ako investora zbavuje zodpovednosti za “investovanie v správnom čase” a okrem toho vás prirodzene učí investovať nielen v obdobiach rastu, ale aj poklesu. Dosiahnuť tak môžete nielen omnoho vyššie zhodnotenie, ale aj nižšiu rizikovosť investície.

Pravidelné investovanie nielen do fondov

Väčšina investorov si pravidelné investovanie automaticky spája s investovaním do fondov, no tie nemusia byť jediným riešením. Môžu ním byť aj investície do nehnuteľností formou developerských projektov, ktoré okrem zaujímavého výnosu sľubujú svojim klientom aj rôzne iné benefity. Jedným z príkladov je aj predkupné právo na nehnuteľnosť či finančný podiel na prenájme nehnuteľností. Takáto forma investovania do nehnuteľností je relatívne novou príležitosťou, ktorá na Slovensko dorazila len pred niekoľkými rokmi, preto by ste výberu spoločnosti, s ktorou sa rozhodnete spolupracovať, mali venovať dostatočne veľkú pozornosť. Skutoční profesionáli vám bez problémov poradia, do čoho investovať, a svoju prácu vám iste radi odprezentujú aj na niektorom zo svojich úspešne ukončených projektov. Získate tak omnoho lepšiu predstavu o tom, kam investovať peniaze, ako aj o zisku, ktorý z danej investície môžete získať.

Komerčný článok